0-1 година
Бебето е вече вкъщи и трябва да се погрижим за неговата безопасност. Ето някои съвети за осигуряване на безопасността на малкото дете през първата година от живота му:
- Никога не разтърсвайте силно бебето. Новородените бебета имат много слаби мускули на врата, които не са в състояние да поддържат главичката му. Ако разтърсвате бебето, може да причините нараняване на мозъка, което да забави нормалното развитие на детето.
- Изберете легло с решетки с малко разстояние между летвите, през което не може да се провре главата на детето. Махнете стърчащи летви. Матракът трябва да е плътно до стените на кошарата, като разстоянието между тях е не повече от 2 пръста.
- Отстранете всички кабели и въжета, които висят и може да се увият около врата на детето. Поставете леглото далече от електрически кабели, завеси и пердета. Висящите играчки над кошарата на детето също трябва да се държат извън обсега му. Махнете връвчиците на играчките и бибероните залъгалки.
- Винаги пробвайте водата на топлина, преди да поставите детето си във ваната.
- Когато бебето започне да се изправя, трябва да премахнете възглавници и дебели одеяла от кошарата, включително играчки, които са нанизани на връв. Бебето може да стъпи на тези неща или да ги използва, за да се изкачи по тях, и може да падне от кошарата.
- Винаги поставяйте бебето в специално столче или кошче, когато пътувате с колата. Най-безопасното място e в специално столче на задната седалка.
- За да предпазите бебето от задавяне, винаги режете храната на малки парченца.
- Не позволявайте на бебето и малкото дете да играе с нищо, което може да покрие неговото лице или което лесно може да бъде погълнато.
- Никога не разнасяйте горещи напитки близо до бебето. Не носете горещи напитки и когато държите бебето на ръце.
- Не оставяйте бебето на високо, без да го придържате дори и за секунда, защото то лесно може да се претърколи и да падне.
- Имунизациите са важни за здравето и безопасността на бебето и малкото дете. Важно е детето да получи всички необходими ваксинации, тъй като малките деца са много податливи на много сериозни заболявания.
1-2 години
Когато подвижността на малкото дете се увеличи, нараства и рискът за неговата безопасност. Ето някои съвети как да осигурите безопасността му:
- Заключете вратите към опасни места, например килера/балкона.
- Поставете предпазни капачки на контактите.
- Дръжте режещите кухненските прибори (вилици, ножове и др.), пепелници, чаши, ютията и др. далеч от детето.
- Поставяйте кухненските съдове с дръжки, насочени към гърба на печката.
- Дръжте острите предмети, като ножици и игли, на недостъпно за детето място.
- Заключете или поставете на недостъпно за детето място лекарствата, козметичните продукти, почистващите препарати и отровните вещества.
- Никога не оставяйте малкото дете самò в колата, дори и за много кратко време.
- Премахнете всички дребни предмети, които детето може да погълне или да пъхне в ушите или нослето си.
- Научете детето да си мие внимателно ръцете.
2-3 години
Детето е все по-любопитно и уменията му да се придвижва са все по-добри. Става все по-смело и склонно да пробва нови предмети и да изпада в непознати ситуации.
- Винаги насърчавайте детето да седи, когато се храни, и да дъвче внимателно храната.
- Проверявайте редовно играчките за разхлабени или счупени части.
- Съветвайте малкото дете да не поставя в устата си моливите или пастелите, когато оцветява или рисува.
- Никога не оставяйте малкото дете близо до водни площи (като вана, езеро, море, басейни, шадравани и др.), без някой възрастен да го наблюдава и да бъде на една ръка разстояние.
- Слагайте електрически уреди, като сешоара, далече от водата.
- Никога не пийте горещи напитки, когато детето седи в скута ви. Внезапните ви движения могат да разплискат течността върху детето и да причинят изгаряне.
- Някои домашни растения и цветя са отровни и затова е добре да ги поставите на недостъпно място.
- Бъдете близо до детето, ако то си играе с животно, и измивайте ръцете му след това.
- Никога не оставяйте найлонови торбички свободно из къщата, тъй като има опасност детето да си пъхне главичката в тях.
- Дръжте детето си далеч от прозорците, за да се предотврати падане. Слагайте столове и други мебели далеч от прозорци, така децата не могат да се изкачат по тях. Ако е възможно, отваряйте прозорци откъм върха, а не от основата.