Защо е важно ранното детско развитие /РДР/?
Периодът от забременяването до навършването на 3-годишна възраст е най-ключовият за всяко дете. Тогава се развива 80% от неговия мозък. В тези първи години въздействието на външните фактори е много силно и затова е важно децата да имат сигурна, безопасна и любяща среда, достъп до здравни услуги, пълноценно хранене и стимулираща грижа. Доказано е, че инвестициите от 0 до 3 години са с най-висока възвращаемост и предопределят на по-късен етап образователния успех и икономическата активност на всеки човек.
Социалната изолация, бедността и дискриминацията, пред които са изправени повечето ромски семейства в България, са основните бариери пред родителите за осигуряване на качествена грижа за детето в ранна възраст. А наличните, но недостатъчно развити целенасочени услуги в подкрепа на уязвимите семейства не гарантират пълноценното развитие на детето. За това свидетелства и официалната статистика, според която в областите с най-голяма концентрация на ромско население, детската смъртност е в пъти по-висока от средната за страната.
Как е възможна промяната и как да подкрепим ранното детско развитие /РДР/ в България?
Първите години от живота поставят основата на физическото, социално-емоционалното, когнитивното и двигателното развитие на всяко дете. През този период децата имат нужда от сигурна и безопасна среда, оптимално хранене и стимулираща грижа, за да могат растат здрави и да разгърнат своя потенциал. Това е невъзможно без подкрепата на родителите и възрастните около тях.
Този период на детското развитие изисква система от междусекторни интервенции за деца, техните родители и хората, полагащи грижи за деца, за да се постигнат сигурност и максимални резултати в развитието на детето.
Вярваме в това, че способността на семействата и на полагащите грижи да подкрепят развитието на малките деца е в пряка зависимост от добре функциониращи и междусекторни политики, програмите и услугите за осигуряване на пълноценна грижа, особено през първите 3 години от живота на детето, тогава, когато се развива 80 % от мозъка на детето.
Добрите практики, които характеризират успешните програми и интервенции в сферата на ранното детско развитие, се базират на целенасочената комбинация от следните основни принципи:
- Грижещите се за детето са най-способни да осигурят на децата си пълноценна грижа, когато самите те се чувстват сигурни – емоционално,
финансово и социално.- Затова е необходима подкрепа за възрастните (родители, учители, полагащи грижи), за да добият умения, които подкрепят развитието на
децата, за които се грижат; - Както и създаване на целенасочени интервенции, които да адресират източниците на значими стрес и затруднения за семействата
(например: липса на дом, насилие, специални нужди за детето, депресия на член на семейството/родител);
- Затова е необходима подкрепа за възрастните (родители, учители, полагащи грижи), за да добият умения, които подкрепят развитието на
- Подкрепа за здравословното хранене за деца и майки преди, по време и след раждането, което да гарантира нормално развитие и растеж на
детето; - Подобряването на качеството на услугите за грижа за деца, както и улесняването на достъпа до тези услуги от семейства живеещи в трудност;
- Полагане на ясни цели и конкретен план за действие, които да допринесат за успеха на изброените добри практики;
В Европа се прилагат разнообразни услуги за РДР. Доклад на международната организация ISSA (International Step by Step Association) разграничава 6 вида такива услуги:
- Услуги за домашно посещение
- Услуги за обучение / подкрепа на родители
- Услуги за образование и грижи в ранна детска възраст (детски ясли)
- Дневна грижа в център (само грижи / без образователни услуги за деца)
- Дневни грижи в домовете (услуги за грижа, регулирани от правителството)
- Услуги на общностни центрове за малки деца и техните семейства (примери: детски площадки, възможност да оставиш детето за кратко време и др.)
България е сред малкото страни в Европейския съюз, в които усилията в сферата на ранното детско развитие са все още фрагментирани и неуверени. Добрите практики от други Европейски държави могат да послужат за адаптирането и създаването на целенасочени политики, които да осигурят качествени и достъпни услуги за семейства полагащи грижа за деца до 3 години.