Агресивно поведение при деца и младежи

Както знаете, насилието е един от най -големите проблеми от най -ранната история на човечеството до наши дни. Това е много често срещан проблем, особено сред младите хора. Доброволно работим със „Жажда за живот“, доброволно заедно създаваме ненасилствена среда сред младите хора. Тъй като не работим директно на място поради коронавируса, ние работим на онлайн платформи, доколкото можем.

С тази статия, която ще споделя днес, ще говоря за това какво може да се направи и какво причинява тази среда на насилие сред младите хора.

Агресията при младите хора е важен социален въпрос. Децата и младежите, които се държат агресивно, могат да навредят не само на себе си, но и на техните семейства, общностите и обществото като цяло.

Изследванията ни показват, че децата със сериозни проблеми с агресията са по -склонни от децата без такива проблеми да станат тийнейджъри, които имат проблеми с агресията, други проблеми с психичното здраве или употребата на вещества – и като възрастни, те са по -склонни да участват в актове на насилие. Колкото по -рано се идентифицира и получи помощ млад човек с проблем с агресията, толкова по -голям е шансът, че избраното лечение ще има трайни ползи. Агресията е действие или заплаха от действие, което има за цел да навреди на друг човек, физически или психологически.

Разбиране на агресията

Няма проста причина да се обясни защо някой се държи агресивно. Ние обаче знаем, че има характеристики на децата, младежите, техните семейства и обкръжението им, които могат или да увеличат (рискови фактори), или да намалят (защитни фактори) вероятността те да проявят агресивно поведение. Някои от тях са изброени по -долу. Работата по минимизиране на рисковите фактори и повишаване на защитните фактори може да помогне за намаляване или премахване на агресивното поведение.

Физически лица

Рискови фактори
1. труден темперамент
2. лош емоционален контрол
3. лоши социални умения
4. по-нисък от средния коефициент на интелигентност
5. употреба на вещества
6. някои проблеми с психичното здраве, като например разстройство на поведението

Защитни фактори
1. оптимизъм
2. съпричастност
3. високо самочувствие
4. силна културна идентичност
5. по-висок от средния коефициент на интелигентност

Семейство

Рискови фактори
1. дисциплина, която е твърде сурова, твърде мека или непоследователна
2. липса на подходящ надзор
3. родители, които ги отхвърлят, са студени и неподдържащи, използват агресия, за да решават собствените си проблеми или не комуникират и решават проблеми с тях
4. семейна нестабилност
5. пренебрегване или злоупотреба
6. родители с проблеми с употребата на вещества
7. родители, които изпитват депресия

Защитни фактори
1. твърда, справедлива и последователна дисциплина
2. подходящо ниво на родителски надзор
3. утеха от болногледачите
4. сигурна привързаност към болногледач (която изгражда доверие, самочувствие, самоконтрол, увереност и способност за развитие на здрави взаимоотношения)
5. стабилност на семейството
6. положително участие на родителите

Околен свят
1. живеещи в икономически или социално неблагоприятни условия
2. живеещи в опасен квартал (например с банди, разпространение на наркотици и други престъпни дейности)
3. свързан с банди
4. посещение на лошо управлявано или опасно училище
5. тийнейджъри, които имат приятели, които се държат агресивно
6. гледам много телевизия
7. живеещи в социално благоприятен квартал

Защитни фактори
1. участие в извънкласни дейности
2. успех в училище
3. стабилна връзка с поне един грижовен възрастен (като родител, баба или дядо или учител)
4. усещане за привързаност към общността си
Благодаря ви за четенето.

Информация за мен:
Аз съм Умут от Турция. Аз съм доброволец в Сливен, България. В момента работя с асоциация Thirst for Life. Целта на нашия проект е да помогнем на децата и младите хора да разберат естеството на агресията, какви са вредите и последствията от агресивното поведение, как да се предпазят от различни форми на насилие и какви са ползите от едно общество без насилие.